preloader

Witaj!

Wiosna z rogiem! Jak przygotować rower do sezonu?

Cieplejsze i dłuższe dni to wizja każdego z nas pod koniec lutego. To idealna okazja, aby pomyśleć o powrocie na ścieżki rowerowe, jednak żeby po zimie wrócić, nasz rower musi być sprawny. Bez względu, czy zimą jeździsz na rowerze, czy wyciągniesz go z piwnicy lub garażu, przegląd i konserwacja powinny być na pierwszym miejscu.

Nie wiesz jak się za to zabrać? Przeczytaj do końca i zapoznaj się z moimi poradami.


Chwila, moment i wyruszysz swoim pięknym sprawnym rowerem w trasę.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać po sezonie zimowym, czy po garażowaniu naszego rumaka jest dokładne umycie. Najskuteczniejszy sposób to specjalistyczne środki do usunięcia mocnych zabrudzeń, jednak szczotka, gąbka, ścierka i wiadro z ciepłą wodą z płynem uniwersalnym też dobrze się sprawdzą w walce z zeszłorocznym brudem. 


Porada! 

Mycie jednośladu za pomocą myjki ciśnieniowej to nie najlepszy pomysł, ponieważ możesz wepchnąć wodę pod uszczelki czy wypłukać smar z łożysk. Użyj bieżącej wody, najlepiej z węża ogrodowego.


Konserwacja po zimie.

Bez względu czy używasz rower cały rok, czy wyciągniesz go z garażu, konserwacja jest ważna, dla bezpieczeństwa i eksploatacji roweru. Swój jednoślad możesz oddać do serwisu lub sam się nim zająć, a ja pokaże ci krok po kroku jak. 

Samodzielna konserwacja może zająć trochę czasu, dlatego zarezerwuj sobie miły sobotni ranek. Umycie roweru i nasmarowanie łańcucha to nie wszystko. 

Jednak zanim zaczniesz konserwację układu napędowego sprawdź, czy łańcuch nadaje się jeszcze do użytku, możesz do tego wykorzystać specjalny przyrząd miarkę do łańcucha lub w domowy sposób zmierzyć zwykłą linijką długość 10 ogniw łańcucha, prawidłowa długość to 254mm, jeżeli dochodzimy do wartości 259mm należy wymienić łańcuch na nowy. 


Następnie

Zaczynamy od wyczyszczenia łańcucha, należy go dobrze odtłuścić. Aby to zrobić użyj zmywacza hamulcowego lub benzyny ekstrakcyjnej. Nanieś preparat na szmatkę i przetrzyj dokładnie cały łańcuch. Odczekaj chwilę, aż wszystko dobrze odparuje. Kolejnym elementem jest kaseta – zębatki. Oczyść je w ten sam sposób, preparatem naniesionym na czystą ściereczkę. Podobnie postępujemy z mechanizmem korbowym i przerzutkami. 

Po tej czynności należy naoliwić łańcuch. 


Porada!

Jeżeli chcesz cieszyć się czystym napędem przed dłuższy czas, odstaw nasmarowany rower na 10 minut i po tym czasie suchą, czystą ściereczką przetrzyj delikatnie łańcuch z nadmiaru oliwki.


Kolejnym krokiem jest zadbanie o bezpieczeństwo, zajmiemy się układem hamulcowym. Sprawdź czy klocki hamulcowe są w dobrej kondycji, czy linki hamulcowe nie są zerwane i czy pracują płynnie podczas naduszenia na klamko manetki. 

Czas na koła, zobacz czy opony nie są skruszałe i spękane. Napompuj je do odpowiedniej wartości ciśnienia. Informacja o ciśnieniu znajduje się na każdej oponie. Jeżeli zejdzie ciśnienie należy wymienić oponę lub dętkę w zależności na jakim systemie jeździsz, tzn. dętkowy lub bezdętkowy – tubeless. 

Jeżeli, któraś czynność sprawia ci problem lub nie jesteś czegoś pewien napisz do mnie, chętnie pomogę, albo oddaj rower do dobrego serwisu rowerowego.

Pamiętaj o kasku „KASK JEST COOL” i ruszaj na pierwszą wiosenna przejażdżkę! 


Udostępnij na :

Author

Patryk

Jestem trenerem z miłości do sportu, trenuję triathlon, łącze trzy dyscypliny w jedną pływanie, kolarstwo i bieg. Sport wytrzymałościowy kształtuje mnie, wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych i to udowadniam moim podopiecznym.